O mnie


Witam!

Zapraszam do współpracy...

Pisanie to moja pasja. Pasja, której poświęciłam ponad 20 lat mojego życia. Pisałam do gazet i czasopism. Piszę blogi, wiersze i haiku. Jestem autorką i współautorką kilku książek. Od kilku lat zajmuję się także copywritingiem. Moje teksty są pisane prostym językiem, a teksty SEO spełniają wszystkie wymogi, jakie muszą być spełnione, żeby zostały zaakceptowane przez roboty Google'a.

Zamawiając u mnie teksty, możesz mieć pewność, że zlecenie zostanie zrealizowane w terminie, solidnie, w miarę szybko i niedrogo.

Zapraszam do kontaktu.


środa, 16 stycznia 2019

Choroba wieńcowa serca

Choroba wieńcowa serca to inaczej choroba niedokrwienna. Jej nasilenie uzależnione jest od stopnia zwężenia tętnic w wyniku miażdżycy. Atak serca, czyli zawał mięśnia sercowego następuje w wyniku poważnego uszkodzenia serca z powodu przedłużonego niedoboru tlenu. Atak serca poprzedzony bywa dusznica bolesną.
Dusznica bolesna może wystąpić, gdy serce zmuszone jest do większego wysiłku, a organizm nie jest w stanie zwiększyć dopływu krwi do serca. W takim momencie następuj atak bólu. Atak trwa dłużej niż kilka minut i promieniuje na okoliczne obszary-ramiona, szyję. Diagnozę stawia się na podstawie objawów, bo elektrokardiogram wykonany w momencie, gdy chory nie cierpi na atak dusznicy, może dać wyniki w normie. Tylko badanie w czasie ataku wykaże zmiany. Nie istnieją badania laboratoryjne służące diagnozowaniu tego schorzenia. Istnieją natomiast badania mogące potwierdzić rozpoznanie.
Istnieje kilka rodzai dusznicy bolesnej.
  • Dusznica bolesna wysiłkowa spowodowana jest nadmierną aktywnością fizyczną oraz niedostatecznym zaopatrzeniem serca w tlen. Może być chwilowa np. w czasie ćwiczeń fizycznych.
  • Dusznica bolesna spoczynkowa daje ataki o zróżnicowanym czasie. Mogą one być podobne do zawału serca.
  • Dusznica bolesna stabilna, czyli przewlekła charakteryzuje się bólem, pieczeniem lub uciskiem w klatce piersiowej. Związana jest z wysiłkiem fizycznym.
  • Dusznica bolesna niestabilna to częste ataki choroby niezwiązane z wysiłkiem fizycznym. Objawy są bardzo różne. Czasem przypominają niestrawność, bo ból promienieje na okolice brzucha. Ten rodzaj dusznicy jest groźny.
  • Dusznicę bolesną można leczyć. Najskuteczniejsze są:
    • Nitrogliceryna, czyli lek powodujący rozszerzenie tętnic.
    • Blokery kanałów wapniowych. Leki te hamują napływanie wapnia do komórek, co powoduje  rozszerzenie tętnic wieńcowych oraz sprawia, że serce kurczy się nieco słabiej. Spada wtedy zapotrzebowanie na tlen.
    • Beta-blokery, czyli leki blokujące receptory beta układu współczulnego. W wyniku tego spada ciśnienie krwi i zwalnia akcja serca.
    • Zabieg chirurgiczny jest pomocny, gdy leki nie skutkują.
    • Choroba niedokrwienna serca daje różne objawy. Czasem występuje atak dusznicy bolesnej, a czasem ostry zawał mięśnia sercowego.
      Objawy ataku serca to ból lub ucisk w klatce piersiowej, ból ramion, lewej ręki lub szyi, pocenie się, omdlenie, mdłości, lęk i dyskomfort. Niekiedy odczuwany jest też ból pleców i rąk, jak również szczęki i żołądka. Atak serca jest niebezpieczny i może doprowadzić do śmierci. Groźna jest arytmia, migotanie komór, a także uszkodzenie serca, wstrząs i tak zwany blok serca. Blok serca to zagrożenie, któremu można przeciwdziałać, wszczepiając rozrusznik serca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz